Salwan Public School @ 2016, All Rights Reserved   |   Privacy Policy

                     

Awards and Achievements

Thought Conclave

SPORTS ACHIVEMENTS 2016-17

Six students from Salwan Public School, Gurgaon participated in an event ‘Thought Conclave’ organised by B K Birla Centre for Education, a residential school, Pune on October 2, 2016. Various eminent schools all across India participated in this event. The Conclave witnessed a plethora of activities and accomplishments. The events that took place were- Debate, Creative Writing and Trilogue.

The programme commenced with the arrival of Creative Mentor, Mr. Parnab Mukherjee who was the guest of honour.

The first event was the debate, our team included three students, P. Dhwanish,  Amrit Kaur and Siddharth Trigunayat.

The debate had three rounds:

*   Preliminary round:  Topic- Cimate Change Refugees vs. Climate Status Quo.

*   Semi-Final round:  Topic- Terrorism occurs due to lack of diversified cultural education.

*   Final round:  Topic- Peace in Kashmir is a missed opportunity.

The final event, The Trilogue was a short play, our team included one silent actor, Bahaar Batra and two other actors P. Dhwanish, Siddharth Trigunayat. (The topic of the trilogue was “Where the mind is with fear, and the head is bowed low”)

Achievements :

*   1st Runner up overall in Debate : (P. Dhwanish, Amrit Kaur and Siddharth Trigunayat)

*   III Best speaker in Debate : (P. Dhwanish)

*   Best Performer in Trilogue (Bahaar Batra)

*   Best Performer in Trilogue (Siddhart Trigunayat)

Sports/Game

 

Level

 

Position Reached

 

Football U17 Girls

Dana Soccer Cup

One Player Selected to play at Denmark

Football U19 Boys

Zonal

Second, Four Players selected for District

Football U17 Boys

Zonal

Semifinal, One Players selected for District

Volleyball U17 Girls

Zonal

Second

Basketball U19 Boys

Zonal

First

Swimming

District

3 Gold, 5 Silver, 7 Bronze

Gymnastics U 17 Girls

District

First in Team Championship

All round Individual - 1 Bronze

Two girls selected for State

Athletics U 17 Girls

Zonal

1 Silver, 1 Bronze

Athletics U19 Boys

Zonal

1 Gold

Basketball U19 Boys

District

First

JudoU14 Girls

District

3 Gold

JudoU19 Girls

 

1 Gold

JudoU14 Boys

 

3 Silver

Swimming U14 Boys

District

4 Gold, 2 Silver

Swimming U14 Boys

District

1 Gold

Swimming U17 Girls

 

3 Gold

Swimming U19 Boys

 

2 Gold, 2 Silver, 1 Bronze

Table Tennis U19 Boys

Zonal

First